Difenhidramin

Ishrana

Difenhidramin je blokator H1-histaminskih receptora koji ublažava grč u glatkim mišićima, sprječava i uklanja alergijske reakcije tijela i smanjuje propusnost kapilara. Lijek ima antiemetički, lokalni anestetik, sedativni i hipnotički učinak..

Oblik i sastav izdavanja

Difenhidramin je dostupan u obliku tableta i otopina za intravensku i intramuskularnu primjenu.

Tablete su dostupne u 10 komada u blister traku ili ne-staničnoj ambalaži. Jedno kartonsko pakiranje sadrži 2, 3 ili 5 paketa.

Otopina je dostupna u ampulama od 1 ml. Jedno kartonsko pakiranje sadrži 10 ampula.

Aktivna tvar u sastavu lijeka je difenhidramin..

Indikacije za uporabu

Difenhidramin u obliku tableta prema uputama koristi se u sljedećim uvjetima:

  • Alergijski rinitis;
  • Alergijski konjuktivitis;
  • Svrabne dermatoze;
  • Bolest seruma;
  • Kronična urtikarija
  • Dermatographism.

Kao dio složene terapije, difenhidramin se koristi za Quinckeov edem, kao i za anafilaktoidne i anafilaktičke reakcije.

Tablete kao antiemetička i tableta za spavanje koriste se kod Meniereovog sindroma, nesanice, bolesti zraka i mora, koreje.

Prema uputama, difenhidramin u obliku otopine propisan je kao dio složene terapije u sljedećim uvjetima:

  • Quinckeov edem;
  • Anafilaktičke reakcije;
  • Anafilaktoidne reakcije;
  • povraćanje;
  • morska bolest.

kontraindikacije

Primjena difenhidramina kontraindicirana je djeci mlađoj od 7 mjeseci i s povećanom osjetljivošću na djelatnu tvar lijeka.

Tablete i otopine se ne mogu koristiti u sljedećim uvjetima:

  • Hiperplazija prostate;
  • Stenoza vrata mjehura;
  • Glaukom zatvorenog kuta;
  • Epilepsija;
  • Stenozirajući peptički ulkus želuca i dvanaesnika.

Difenhidramin treba koristiti s oprezom tijekom trudnoće i dojenja, kao i kod bronhijalne astme..

Doziranje i primjena

Lijek u obliku tableta propisuje se odraslim pacijentima u dozi od 30-50 mg 1-3 puta dnevno. Trajanje liječenja je 10-15 dana. Maksimalna pojedinačna doza u ovom slučaju je 100 mg, a dnevna doza ne smije prelaziti 250 mg.

Uz nesanicu, tablete difenhidramina treba piti svakodnevno pola sata prije spavanja, 50 mg.

U liječenju postencefalitičnog i idiopatskog parkinsonizma, na početku liječenja propisana je doza od 25 mg tri puta dnevno. Ako je potrebno, povećajte dozu na 50 mg 4 puta dnevno.

Kod bolesti u pokretu preporučuje se uzimati 25-50 mg lijeka svakih 4-6 sati.

Doze za djecu biraju se ovisno o dobi:

  • Djeca u dobi od 7 mjeseci do godinu dana propisuju se 3-5 mg tri puta dnevno;
  • Za djecu u dobi od 1 do 3 godine preporučuje se doza od 10-30 mg dnevno, što je podijeljeno u 2-3 doze;
  • Djeci u dobi od 4 do 6 godina propisuju se tablete Diphenhidramine u dozi od 20-45 mg dnevno, podijeljeno u 2-3 doze;
  • Za djecu od 7 do 14 godina preporučena doza je 12,5-25 mg do 3 puta dnevno.

Kada se koristi difenhidramin u obliku otopine intramuskularno, maksimalna pojedinačna doza je 50 mg, a dnevna doza je 150 mg.

Uz intravensku kapaljku, preporučuje se doza od 20-50 mg.

Kada se otopina koristi intramuskularno i intravenski kod djece, doziranje također ovisi o dobi:

  • Djeca u dobi od 7 mjeseci do godinu dana propisuju se 3-5 mg;
  • Za djecu od 1 do 3 godine preporučuje se doza od 5-10 mg;
  • Djeci u dobi od 4 do 6 godina propisan je difenhidramin u dozi od 10-15 mg;
  • Za djecu od 7 do 14 godina preporučena doza je 15-30 mg.

Ponovno unošenje lijeka dopušteno je nakon 6-8 sati ako je potrebno.

Nuspojave

Primjena difenhidramina može izazvati sljedeće štetne reakcije iz središnjeg živčanog sustava:

  • glavobolje;
  • Vrtoglavica
  • Slabost;
  • pospanost;
  • Zbunjenost;
  • Nervoza;
  • Sedativni učinak;
  • Oslabljena koordinacija;
  • uzbude;
  • Nesanica;
  • Neuritis;
  • Tremor;
  • parestezija;
  • Anksioznost;
  • Euforija;
  • grčevi u želucu.

Iz probavnog sustava difenhidramin može izazvati sljedeće nuspojave:

  • Mučnina i povračanje;
  • Zatvor ili proliv;
  • Epigastrična bol;
  • Suha oralna sluznica;
  • Anoreksija.

Upotreba difenhidramina u nekim slučajevima može uzrokovati razvoj nuspojava iz kardiovaskularnog sustava, poput smanjenog krvnog tlaka, tahikardije, palpitacija, ekstrasistole.

Sa strane osjetilnih organa, na pozadini upotrebe lijeka, vrtoglavica, oštećenje vida, akutni labirintitis, diplopija i zujanje u ušima mogući su.

Ponekad lijek izaziva sljedeće alergijske reakcije:

  • Anafilaktički šok;
  • Osip;
  • Osjetljivost;
  • Osip na drogama.

Hematopoetski organi mogu reagirati na difenhidramin trombocitopenijom, hemolitičkom anemijom ili agranulocitozom.

Iz genitourinarnog sustava, tijekom upotrebe lijeka, može se razviti zadržavanje mokraće, poteškoće ili učestalo mokrenje ili rana menstruacija..

Osim toga, difenhidramin može uzrokovati zimicu i znojenje..

posebne upute

Tijekom liječenja difenhidraminom izbjegavajte dugotrajno izlaganje suncu i konzumiranje alkohola..

Pri uporabi droge potrebno je odustati od aktivnosti koje zahtijevaju veliku koncentraciju pažnje i brzine psihomotornih reakcija, kao i upravljanja motornim vozilima.

analoga

Sinonimi difenhidramin su Grandim, štapići s difenhidraminom, svijeće s difenhidraminom, difenhidramin-bočica, difenhidramin-UBF, difenhidramin bufus.

Analozi lijeka su Valocordin-Doxylamine, Bravegil, Tavegil, Donormil, Relip, Clemastine, Clemastine-Eskom.

Uvjeti skladištenja

Prema uputama, difenhidramin se mora čuvati na tamnom mjestu, van dohvata djece, na temperaturi koja ne prelazi 30 ° C.

Rok trajanja lijeka je 5 godina..

Pronašli ste grešku u tekstu? Odaberite ga i pritisnite Ctrl + Enter.

difenhidramin

Sastav

Djelatna tvar je difenhidramin..

U 1 ml otopine sadrži 10 mg ove aktivne tvari u obliku difenhidramin hidroklorida. Voda za ubrizgavanje je dodatna tvar.

1 tableta sadrži 50 mg aktivne tvari.

Obrazac za puštanje

Tablete i difenhidramin u / u i / m za injekciju.

farmakološki učinak

Difenhidramin - što je to?

Difenhidramin je blokator H1-histaminskih receptora. Ima sedativni i hipnotički učinak..

Farmakološka skupina: H1-antihistaminici.

Farmakodinamika i farmakokinetika

Glavna, aktivna tvar je difenhidramin. Mehanizam djelovanja temelji se na inhibicijskom učinku lijeka na središnje, kolinergičke strukture i blokiranju H3-histaminskih receptora u mozgu. Difenhidramin ublažava svrbež, edem tkiva, hiperemiju, sprečava grčeve glatkog mišićnog tkiva, pozitivno utječe na propusnost kapilara. Uzimanje oralnih oblika uzrokuje kratkotrajan osjećaj ukočenosti u usnoj šupljini. Lijek ima antiparkinsonijski, hipnotički, sedativni, antiemetički učinak. Zbog blokiranja holinergičkih receptora, ganglija smanjuje krvni tlak i može pojačati postojeću hipotenziju. U osoba s epilepsijom i lokalnim oštećenjem mozga, čak i male doze difenhidramina mogu izazvati epileptični napad, a aktivacija epileptičkih pražnjenja zabilježena je na EEG-u. Lijek je najučinkovitiji kod bronhospazma, koji je provociran primjenom histaminskih liberala (morfij, tubokurarin). U najmanjoj mjeri, lijek je učinkovit za bronhospazam alergijske geneze. Uz opetovane doze, tablete za spavanje i smirujući učinci su izraženiji. Lijek počinje djelovati sat vremena nakon gutanja, učinkovit učinak traje do 12 sati.

Indikacije Difenhidramin

Zbog čega i zašto su propisane tablete i otopina?

Lijek se koristi za zaustavljanje alergijskih reakcija, s svrbežnom dermatozom, alergijskim dermatitisom, rinosinusitisom, vazomotornim rinitisom, akutnim iridociklitisom, alergijskim konjuktivitisom. Lijek se koristi kod nesanice, koreje, Parkinsonove bolesti, radijacijske bolesti, zračenja, pokretljivosti, Meniereovog sindroma i povraćanja kod trudnica. Lijek je propisan kao sedacija, s velikim oštećenjima mekih tkiva i kože traumatične prirode, s serumskom bolešću, hemoragičnim vaskulitisom.

kontraindikacije

Difenhidramin nije propisan za hiperplaziju prostate, glaukom zatvaranja kuta, epilepsiju, stenozu mokraćnog mjehura, stenotični peptički čir probavnog sustava. S bronhijalnom astmom, dojenjem, trudnoćom propisuje se s oprezom.

Nuspojave

Uzimanje lijeka može uzrokovati drhtavicu, vrtoglavicu, utrnulost u ustima, suha usta, povećanu pospanost, fotoosjetljivost, asteniju, glavobolju, mučninu, parezu smještaja, smanjenu brzinu psihomotorne reakcije, narušenu koordinaciju pokreta. Upotreba lijeka Diphenhidramine u djece može biti popraćena osjećajem euforije, razdražljivosti, paradoksalnom nesanicom.

Upute za uporabu difenhidramina (metoda i doziranje)

Tablete difenhidramin, upute za uporabu

30-50 mg jedan do tri puta dnevno, trajanje terapije 10-15 dana.

Uz nesanicu, 50 mg propisano je pola sata prije spavanja..

S posncencefalnim, idiopatskim parkinsonizmom, u početku se propisuje 25 mg tri puta na dan, u sljedećim se dozama postupno povećava na 50 mg 4 puta dnevno.

Kod bolesti u pokretu svakih 6 sati trebate uzimati tablete od 25-50 mg.

Uputa za uporabu difenhidramina u ampulama

Otopina difenhidramina daje se kap po kap 20-50 mg lijeka, prethodno otopljenog u 100 ml 0,9 natrijevog klorida, intramuskularne injekcije se primjenjuju jednom 10-50 mg.

Uputa za uporabu rektalnih čepića s difenhidraminom

Rektalni supozitoriji daju se dva puta dnevno nakon klistira za čišćenje..

Primjena kapi s difenhidraminom

U oftalmologiji - u svaku konjunktivalnu vrećicu ukapavaju se 2 kapi otopine (0,2-0,5%) 3 puta dnevno.

U alergologiji - 0,05 g lijeka se daje intranazalno.

Predoziranje difenhidraminom

Visoke doze uzrokuju depresiju živčanog sustava, parez probavnog sustava, suha usta, proširene zjenice i depresiju. Specifični antidot nije razvijen; potrebna je intravenska primjena tekućina za zamjenu plazme i uporaba lijekova koji povećavaju krvni tlak. Ne koristite analeptike, epinefrin.

Moguće kod teških smrtnih slučajeva predoziranja, ozljeda, srčanih udara, paralize.

Interakcija

Difenhidramin pojačava djelovanje lijekova koji inhibiraju živčani sustav. U kombinaciji s psihostimulansima bilježi se antagonistički učinak. MAO inhibitori povećavaju antiholinergičku aktivnost lijeka. U liječenju trovanja, intoksikacija, lijek smanjuje učinkovitost apomorfina.

Uvjeti prodaje

Sa ili bez recepta? Za kupnju je potreban recept.

Uvjeti skladištenja

Na tamnom mjestu nedostupnom djeci, na temperaturi ne većoj od 30 Celzijevih stupnjeva.

Rok trajanja

Ne više od 4 godine.

posebne upute

Lijek negativno utječe na provođenje aktivnosti koje zahtijevaju povećanu koncentraciju pozornosti, upravljanje složenim mehanizmima i upravljanje vozilima. Tijekom razdoblja terapije potrebno je izbjegavati uporabu pića koja sadrže alkohol, kako bi se minimiziralo izlaganje suncu i pod ultraljubičastim zračenjem. Antiemetički učinak lijeka može zavarati liječnika u diferencijalnoj dijagnozi akutnog upala slijepog crijeva, prepoznavanju simptoma predoziranja, intoksikaciji.

Međunarodni naziv (INN) Diphenhidramine: Diphenhydramine.

Farmakopeja sadrži opis pod FS 42-0232-07.

Wikipedia ga opisuje kao difenhidramin.

Često trebate znati naziv lijeka na latinskom. Evo, na primjer, recepta na latinskom:

Rp.: Dimedroli 0,05
D. t. d. N 10 u tabulu.
S.

Latino Dimedrol štapići: baculi cum dimedrolum.

Strukturna formula aktivne tvari:

Difenhidramin - lijek?

Zapravo, droga nije droga, ali u kombinaciji s alkoholom i u velikim dozama uzrokuje halucinacije, kao i ovisnost uz učestalu upotrebu.

Možete piti difenhidramin u ampulama?

Općenito, moguće je, međutim, koncentracija aktivne tvari u ampulama manja nego u tabletama.

Difenhidramin i alkohol

Kontraindicirano je uzimanje lijeka s alkoholom. Pojačan je učinak alkohola, pojačan je hipnotički učinak, moguće je oštećenje na tijelu. Ishod se ne može predvidjeti, posebno ako se primjenjuju velike doze. Vodka s difenhidraminom može biti posljednje piće u životu osobe koja je koristila ovu smjesu, letalna doza može biti vrlo mala u kombinaciji s alkoholom.

Tijekom trudnoće

Kontraindicirano u trudnoći i dojenju..

difenhidramin

Upute za korištenje:

Difenhidramin je lijek, blokator histaminskih receptora, koji ima antialergijsko, lokalno anestetičko, antiemetičko, hipnotičko djelovanje. Lijek sprječava pojavu grčeva u glatkim mišićima ili ih smanjuje, povećava propusnost kapilara, ublažava svrbež, oticanje, hiperemiju.

Oblik i sastav izdavanja

Difenhidramin je dostupan u obliku tableta i otopina za injekcije, čija je aktivna tvar difenhidramin.

Pomoćne tvari u tabletama difenhidramin su krumpirov škrob, talk, laktoza, kalcijev stearat..

Otopina difenhidramina dostupna je u ampulama od 1 ml, 10 ampula po pakovanju; tablete od 0,05 i 0,1 g - u konturnim pakiranjima, 20, 30 ili 50 komada po pakiranju.

Indikacije za uporabu

Difenhidramin u obliku tableta prema uputama koristi se za:

  • Alergijske reakcije (sijena groznica, urtikarija, angioedem);
  • Vazomotorni rinitis;
  • Alergijski konjuktivitis;
  • Bolest seruma;
  • Hemoragični vaskulitis;
  • Poremećaji spavanja (kao monoterapija ili u kombinaciji s tabletama za spavanje);
  • Morska i zračna bolest;
  • Svrabne dermatoze;
  • koreje;
  • Sindrom Meniere;
  • Povraćanje trudnica;

Kao i premedikacija.

Prema uputama, difenhidramin u obliku otopine koristi se za:

  • Bolest seruma;
  • Anafilaktičke i anafilaktoidne reakcije (u kombinaciji s drugim lijekovima);
  • Quinckeov edem;
  • Ostala akutna alergijska stanja (u nedostatku mogućnosti upotrebe tabletnog oblika lijeka).

kontraindikacije

Prema uputama, difenhidramin je kontraindiciran u:

  • Hipertrofija prostate;
  • Glaukom zatvorenog kuta;
  • Epilepsija;
  • Stenozirajući čir na želucu i dvanaesniku;
  • Bronhijalna astma;
  • Stenoza vrata mokraćnog mjehura;
  • Prisutnost pacijenta preosjetljivosti na difenhidramin i druge komponente lijeka;

Kao i mlađi od 7 mjeseci (rješenje).

Difenhidramin se s oprezom koristi u trudnoći i dojenju..

Difenhidramin zbog opasnosti od razvoja lokalne nekroze ne koristi se kao lokalni anestetik.

Doziranje i primjena

Tablete difenhidramina namijenjene su oralnoj primjeni; otopina - za intravensku i intramuskularnu primjenu.

  • Odrasli - 1-3 puta dnevno po 30-50 mg tijekom 10-15 dana. Kada koristite Diphenhidramine kao tabletu za spavanje - 50 mg noću;
  • Djeca 2-5 godina - 5-15 mg;
  • Djeca 6-12 godina - 15-30 mg.
  • Odrasli i djeca starija od 14 godina - 1-5 ml 1% otopine 1-3 puta dnevno. U ovom slučaju, dnevna doza lijeka ne smije prelaziti 200 mg.
  • Djeca 7-12 mjeseci - 0,3-0,5 ml;
  • Djeca 1-3 godine - 0,5-1 ml;
  • Djeca 4-6 godina - 1-1,5 ml;
  • Djeca 7-14 godina - 1,5-3 ml.

Interval između injekcija trebao bi biti najmanje 6-8 sati.

Nuspojave

Kada se koristi difenhidramin u obliku tableta, mogu se razviti sljedeće štetne reakcije: kratkotrajna otečenost oralne sluznice, opća slabost, pospanost, smanjena stopa psihomotornih reakcija, vrtoglavica, fotoosjetljivost, glavobolja, mučnina, suha usta, poremećena koordinacija pokreta, pareza smještaja, tremor; u djetinjstvu - paradoksalan razvoj razdražljivosti, euforije, nesanice.

Kada koristite Diphenhidramine kao injekciju, mogu se razviti sljedeće nuspojave:

  • Živčani sustav: slabost, vrtoglavica, pospanost, smanjena stopa psihomotornih reakcija, drhtanje, poremećena koordinacija pokreta, euforija, razdražljivost, uznemirenost, nesanica.
  • Hematopoetski sustav: trombocitopenija, hemolitička anemija, agranulocitoza;
  • Respiratorni sustav: suha sluznica nosa, usta, bronha;
  • Mokraćni sustav: poremećeno mokrenje;
  • Alergijske reakcije: fotoosjetljivost, osip na koži, urtikarija, pruritus.
  • Kardiovaskularni sustav: tahikardija, snižavanje krvnog tlaka, ekstrasistola.

posebne upute

Pri korištenju Diphenhydramine-a treba imati na umu da:

  • Tijekom liječenja potrebno je suzdržati se od upravljanja vozilima i drugih mehanizama zbog smanjenja brzine psihomotornih reakcija i razine koncentracije pozornosti;
  • Tijekom uzimanja lijeka ne smijete piti alkoholna pića i važno je da niste izloženi UV zračenju;
  • Istodobnom primjenom difenhidramina s etanolom i depresivnih lijekova središnjeg živčanog sustava pojačava se njihov učinak;
  • MAO inhibitori pojačavaju antiholinergičku aktivnost lijeka;
  • Istodobnom primjenom lijeka i psihostimulanata primjećuje se antagonistička interakcija;
  • Difenhidramin pojačava antikolinergičke učinke antikolinergika;
  • Difenhidramin smanjuje antiemetički učinak apomorfina u liječenju trovanja;
  • Predoziranje difenhidraminom očituje se depresijom ili uznemirenošću središnjeg živčanog sustava (posebno u djetinjstvu), depresijom, proširenim zjenicama, probavnim smetnjama i suhim ustima. U takvim situacijama bolesniku je pokazano ispiranje želuca, praćeno krvnim tlakom i simptomatskom terapijom (lijekovi za povećanje tlaka, kisik, tekućine za zamjenu plazme). U ovom se slučaju ne koriste analeptici i epinefrin..

analoga

Strukturni analozi difenhidramina su lijekovi: Grandim, Alergin, difenhidramin, difenhidramin hidroklorid,

Uvjeti skladištenja

Difenhidramin se čuva na temperaturi od 15-25 ° na mjestima nedostupnim djeci, ne više od pet godina.

Pronašli ste grešku u tekstu? Odaberite ga i pritisnite Ctrl + Enter.

difenhidramin

Difenhidramin - antialergijski lijek, blokator receptora histamina H1.

Sastav i dozni oblik difenhidramina

Difenhidramin se proizvodi u ampulama u obliku otopine za intramuskularnu i intravensku primjenu.

Djelatna tvar lijeka je difenhidramin. 1 ml sadrži 10 mg aktivne tvari. U ampulama od 1 ml.

Farmakološko djelovanje difenhidramina

Učinak lijeka na središnji živčani sustav nastaje zbog blokade H1 receptora mozga i inhibicijskog učinka na kolinergičke strukture. Primjena difenhidramina ublažava grč glatkih mišića, slabi alergijske reakcije, smanjuje propusnost kapilara, ima sedativni, lokalni anestetik, hipnotički, antiemetički učinak.

Nakon injekcije Diphenhidramina, njegovo djelovanje se razvija unutar nekoliko minuta i traje do 12 sati.

Indikacije Difenhidramin

Prema uputama, injekcije difenhidramina naznačene su u sljedećim slučajevima:

  • bolest u serumu;
  • Quinckeov edem;
  • akutna alergijska stanja (kao dio složenog liječenja i samo u slučajevima kada uporaba oblika tableta nije moguća);
  • anafilaktoidne i anafilaktičke reakcije (u kombinaciji s drugim lijekovima).

U slučaju boli bilo koje etiologije, Analgin s difenhidraminom daje dobar analgetski učinak.

kontraindikacije

Nemojte koristiti difenhidramin u slučaju preosjetljivosti na difenhidramin. Injekcije difenhidramina zabranjene su kod hiperplazije prostate, glaukoma za zatvaranje kuta, epilepsije, čira na dvanaesniku i čira na želucu, posebno kompliciranog stenozom, kao i stenoze vrata mjehura.

Difenhidramin je kontraindiciran djeci mlađoj od 7 mjeseci.

Difenhidramin se ne koristi kao lokalni anestetik, jer postoji mogućnost razvoja lokalne nekroze.

Difenhidramin s bronhijalnom astmom propisuje se s oprezom.

Tijekom uporabe droge ne smijete piti alkoholna pića, a ne smijete voziti automobil ili potencijalno opasne strojeve.

Doziranje i primjena difenhidramin

Prema uputama, difenhidramin u ampulama namijenjen je intravenskoj ili intramuskularnoj primjeni.

Difenhidramin za djecu stariju od 14 godina i odrasle osobe propisuje se u dozi od 1-5 ml tri puta dnevno. Maksimalna dnevna doza je 20 ml.

Difenhidramin za djecu od 7-12 mjeseci propisan je u dozi od 0,3-0,5 ml dnevno, u dobi od 1-3 godine - 0,5-1 ml lijeka dnevno, 4-6 godina - 1-1,5 ml, 7-14 godina - 1,5-3 ml dnevno. Dopušteno unošenje lijeka ako je potrebno svakih 8 sati.

Predoziranje difenhidraminom

Predoziranje difenhidraminom može izazvati uzbuđenje ili inhibiciju (posebno u djece) funkcija središnjeg živčanog sustava. Također se mogu pojaviti suha usta, prošireni zjenice i uznemireni probavni trakt..

U slučaju predoziranja potrebno je učiniti ispiranje želuca i simptomatsko liječenje.

U liječenju predoziranja zabranjeno je korištenje analeptika i adrenalina.

Interakcije lijekova Difenhidramin

Difenhidramin u ampulama pojačava djelovanje etanola i svih lijekova koji inhibiraju središnji živčani sustav.

Kod kombinirane primjene difenhidramina s psihostimulansima opaža se antagonistička interakcija.

U liječenju trovanja, difenhidramin može smanjiti emetički učinak apomorfina.

Inhibitori monoamin oksidaze pojačavaju antikolinergičku aktivnost difenhidramina.

Da bi se pojačao učinak lijeka, često se koriste injekcije Analgina s difenhidraminom. Dakle, za brzo uklanjanje topline ova kombinacija učinkovito pomaže: jedna ampula Analgina sa difenhidraminom i Papaverinom.

Trudnoća i dojenje

Injekcije difenhidramina tijekom trudnoće i dojenja trebaju se propisati s velikom pažnjom i samo u nedostatku odgovarajuće alternative.

Nuspojave difenhidramina

Moguće su nuspojave iz živčanog sustava kao što su pospanost, poremećena koordinacija pokreta, euforija, nesanica, smanjena stopa psihomotornih reakcija, uznemirenost, razdražljivost, drhtanje.

Sa strane tahikardije kardiovaskularnog sustava često se javlja pad krvnog tlaka i ekstrasistola.

Alergijske reakcije tijekom uzimanja Diphenhidramina: svrbež i osip na koži, urtikarija, fotoosjetljivost.

Nuspojave iz hemopoetskih organa: trombocitopenija, hemolitička anemija, agranulocitoza.

Mokraćni sustav može osjetiti kršenje mokrenja.

Uvjeti skladištenja

Difenhidramin je klasificiran kao lijek s liste B s preporučenim rokom trajanja ne većim od 5 godina.

Difenhidramin i značajke uzimanja lijeka u ampulama

Lijek poput difenhidramina koristi se u terapiji nekoliko desetljeća zaredom. Međunarodni naziv ovog alata je difenhidramin. Postoji nekoliko oblika oslobađanja difenhidramin, ampula - jedan od njih. Danas ćemo detaljno reći o opsegu uporabe ovog lijeka prema njegovim uputama.

Karakteristike lijeka

Najčešće područje upotrebe difenhidramina je liječenje alergijskih bolesti. Ovaj lijek pomaže blokirati sintezu histamina, što sprečava kasniji razvoj alergija..

Difenhidramin je lijek prve generacije koji se koristi za liječenje alergija, odnosno ima brojne nuspojave, usprkos tome što se i dalje široko koristi. Prije svega, zbog pristupačnih troškova.

Difenhidramin je WHO uključio na popis osnovnih lijekova. Ne koristi se samo za liječenje alergijskih manifestacija, već i za snižavanje tjelesne temperature i ublažavanje sindroma boli. U takvim se slučajevima difenhidramin u ampulama miješa s otopinama analgina i papaverina, a pacijentu se daje injekcija.

Djelovanje difenhidramina u ampulama

Ovaj lijek u obliku ampula prema uputama je antihistaminski sintetički agens koji ima izražen antialergijski učinak.

Injekcije difenhidramina imaju tablete za spavanje i sedative, slično antipsihoticima.

A također difenhidramin ima sljedeće učinke:

  1. antispasmodic.
  2. Središnji holinolitik.
  3. protiv povraćanja.
  4. Protuupalno.
  5. Blokiranje Gangliona.

Injekcije difenhidramina opuštaju grčeve glatkih mišića, smanjuju propusnost tankih žila, ublažavaju oticanje tkiva i sprječavaju razvoj anafilaktičkog šoka i drugih stanja uzrokovanih alergijama.

Komponente difenhidramina u ampulama koje se koriste za injekcije su sljedeće: glavna komponenta je difenhidramin hidroklorid; pomoćna - voda za injekcije.

Indikacije za uporabu lijeka

Specijalist propisuje difenhidramin pacijentu u slučajevima:

  • različite vrste alergijskih manifestacija;
  • alergijski konjuktivitis;
  • dermatitis;
  • svrbežna dermatoza;
  • akutni iridociklitis;
  • nesanica;
  • korea i parkinsonizam;
  • vazomotorni rinitis;
  • radijacijska bolest;
  • zračna ili morska bolest.

Farmakološko djelovanje prema uputama

Značajka djelovanja Diphenhidramina u obliku ampula je blokiranje određenog broja receptora koji su odgovorni za sintezu komponenata koje izazivaju alergije. A također lijek pomaže opustiti glatke mišiće i umiriti, ublažiti bol i imati antiemetički učinak.

Liječnik propisuje oblik otpuštanja, ovisno o dijagnozi pacijenta. Difenhidramin se prodaje u obliku ampula, tableta ili praha.

Tablete se najčešće propisuju u liječenju alergijskih bolesti, a za liječenje rinitisa češće se propisuje uporaba posebnih štapića s lijekovima iznutra, pomažu u uklanjanju svrbeža i oteklina, a također smanjuju propusnost kapilara.

Lijek ulazi kroz krvno-moždanu barijeru, a zatim se metabolizira u jetri ili u plućima ili bubrezima. Tijekom dana lijek se izlučuje putem bubrega u obliku metabolita konjugiranih s glukuronskom kiselinom.

Vrijedno je znati da kada koristite ovaj lijek tijekom dojenja, velika količina lijeka izlazi zajedno s mlijekom, što može imati sedativni učinak na dijete. U ostalim se slučajevima reakcija može manifestirati u obliku povećane ekscitabilnosti..

Kontraindikacije za upotrebu difenhidramina

Prema uputama za lijek u obliku ampula, postoje takve kontraindikacije:

  • Preosjetljivost.
  • Period dojenja.
  • Trudnoća.
  • Bronhijalna astma.
  • Zatvoreni glaukom.
  • Stenoza vrata mjehura.
  • Hipertrofija prostate.

Doziranje i nuspojave

Prema uputama, difenhidramin u ampulama propisan je u obliku injekcija za odrasle i djecu od 12 godina. Količina lijeka je od 10 do 50 mg istodobno.

Ako je utvrđena barem jedna nuspojava kod pacijenta koji koristi ovaj lijek, prekinuti njegovu upotrebu ili posjetiti liječnika.

Ako radite injekcije s difenhidraminom, tada mogu biti narušene funkcije različitih organa i sustava. Uputa za lijek kaže da sa strane središnjeg živčanog sustava mogu se promatrati takva kršenja:

  • Vrtoglavica
  • glavobolje;
  • opća slabost;
  • retardacija radnji i reakcija;
  • povećana pospanost;
  • problemi sa sviješću;
  • parestezija;
  • euforija ili intenzivna uznemirenost;
  • nesanica;
  • neuritis;
  • grčevi u želucu
  • nedostatak koordinacije;
  • nemirni sindrom.

Ljudski probavni organi mogu reagirati na lijekove na ovaj način: postoji jaka mučnina i refleks povraćanja; zatvor ili proljev; bol u želucu; suha sluznica; anoreksija.

U nekim slučajevima postoje problemi s krvnim žilama i srcem, snižava se krvni tlak, opaža se tahikardija ili ekstrasistola.

Oštećenje osjetilnih organa izražava se slijedećim simptomima: smanjuje se oštrina vida; opažaju se diplopija i akutni labirintitis; oštećen sluh.

Ponekad uporaba lijeka izaziva takve alergijske pojave kao što su: anafilaktički šok; urtikarija; fotofobija.

Uputa kaže da ako se krše funkcije organa koji sudjeluju u hematopoezi, može doći do hemolitičke anemije, agranulocitoze ili trombocitopenije. A kada je zahvaćen genitourinarni sustav, mokrenje kasni, kod žena je poremećen menstrualni ciklus, prisutna je groznica i jako znojenje..

Prijem s drugim lijekovima

Postoje osobitosti uzimanja ovog lijeka zajedno s drugim lijekovima. Prema uputama, difenhidramin se ne smije uzimati s takvim lijekovima:

  • barbiturati.
  • U blizini radiopaketa.
  • Amfotericin B.
  • Cefmetazol natrij.
  • Hidrokortizon sukcinat.
  • Cefalotin natrij.
  • Ampholip.

Značajke uporabe difenhidramina

Ako je liječnik propisao difenhidramin u injekcijama ili tabletama, morate slijediti neke mjere opreza:

  1. Kada postoji potreba za uzimanjem difenhidramina tijekom trudnoće, to treba učiniti pod strogim nadzorom stručnjaka. Kada se lijek propisuje tijekom trudnoće, dijete se u prvih pet dana nakon rođenja rađa tremor i proljev. Preporučuje se prekinuti dojenje tijekom uzimanja lijeka.
  2. Primjena difenhidramina u pedijatrijskoj praksi ima svoje karakteristike. Dakle, ovaj lijek prema uputama ne smije se davati novorođenčadi ili nedonoščadi. Vrijedno je reći da kod predoziranja antihistaminika u djece mogu doći do halucinacija i konvulzija, što može dovesti do smrti. Bez obzira na dob pacijenta, lijek često izaziva smanjenje mentalne aktivnosti. Mala djeca su često prekomjerna.
  3. Uz predoziranje antihistaminika u starijih osoba, često se opaža hipotenzija, vrtoglavica, ispada, sedacija.
  4. Učinak uzimanja Diphenhidramina je atropin sličan, odnosno treba ga pažljivo dati onima koji pate od bronhijalne astme, visokog intraokularnog tlaka, hipertireoze, kardiovaskularne bolesti ili hipertenzije.
  5. Difenhidramin izaziva stanje spavanja, odnosno ne može se uzimati u pozadini alkohola, jer alkohol ima aditivni učinak.
  6. Prilikom uzimanja lijeka razmislite kako će to utjecati na sposobnost upravljanja automobilom, prikladno je napustiti različite vrste aktivnosti koje zahtijevaju koncentraciju.

Liječenje prekomjernom dozom difenhidramina

Predoziranje ovog lijeka očituje se u obliku kratkoće daha, jakog suhog usta, crvenila očiju, uporne midrijaze. U djece se može primijetiti snažno uzbuđenje, kod odraslih je stanje često potisnuto. Može utjecati središnji živčani sustav, svijest postaje zbunjena, razvijaju se konvulzije.

Liječenje predoziranja preporučuje se sljedeće:

  • pacijentu je opran stomak;
  • izazivanje povraćanja;
  • unos aktivnog ugljena;
  • propisati potpornu i simptomatsku terapiju na temelju pažljivog praćenja pacijentovog disanja i krvnog tlaka.

Kao što je ranije spomenuto, difenhidramin ima različite oblike. Prah se prodaje u dozama od 0, 02, 0, 03 i 0,05 grama. Supozitorije s difenhidraminom imaju dozu od 0, 001 do 0,02 grama, a štapići s lijekom - samo 0,05 grama. Za injekcije, Diphenhidramine je dostupan u obliku 1% -tne otopine u ampulama ili epruvetama špriceva. Drugi lijek može se kupiti u obliku posebnih olovaka ili gelova za vanjsku upotrebu.

Saznali smo kakvo je djelovanje prema uputama koje ovaj alat ima, koje su značajke njegove primjene u ampulama i koje nuspojave može izazvati. Ako vam je liječnik propisao ovaj lijek, pažljivo pročitajte upute i zabilježite sve ovo.

Difenhidramin (Dimedrol)

Vlasnik potvrde o registraciji:

Izrađeno je:

Oblik doziranja

reg. Broj: P N003089 / 01 od 02.11.08. - Neograničeno
difenhidramin

Oblik otpuštanja, pakiranje i sastav lijeka Diphenhydramine

Otopina za davanje i / v / m je prozirna, bezbojna.

1 ml
difenhidramin10 mg

1 ml - ampule (10) - paketi od kartona.

farmakološki učinak

Blokatori histaminskih H1 receptora. Ima antialergijsko djelovanje, ima lokalni anestetički, antispazmodični i umjereni ganglioblokirajući učinak. Kada se daje, izaziva sedativni i hipnotički učinak, ima umjereni antiemetički učinak, a također ima i središnje antiholinergičko djelovanje..

Ako se primjenjuje izvana, ima antialergijski učinak.

farmakokinetika

Indikacije aktivnih tvari lijeka Diphenhydramine

Otvorite popis kodova ICD-10
ICD-10 kodnaznaka
F51.2Poremećaji spavanja i buđenja neorganske etiologije
H81Poremećaji vestibularne funkcije
H81.0Meniereova bolest
J30.0Vasomotorni rinitis
J30.1Alergijski rinitis uzrokovan biljnom peludom
J30.3Ostali alergijski rinitis (cjelogodišnji alergijski rinitis)
L20.8Ostali atopijski dermatitis (neurodermatitis, ekcem)
L23Alergijski kontaktni dermatitis
L24Jednostavni nadražujući kontaktni dermatitis
L29svrabež
L50Osip
Z51.4Postupci pripreme za naknadno liječenje ili pregled, koji nisu drugdje razvrstani

Režim doziranja

Odrasli unutar - 30-50 mg 1-3 puta / dan. Tijek liječenja je 10-15 dana. Kao tableta za spavanje - 50 mg prije spavanja. V / m - u dozama od 50-250 mg; iv kapi - 20-50 mg.

Kada se uzima oralno, pojedinačne doze za djecu mlađu od 1 godine - 2-5 mg; od 2 do 5 godina - 5-15 mg; od 6 do 12 godina - 15-30 mg.

Lokalno se primjenjuje 1-2 puta / dnevno.

Nuspojava

Možda: kratkotrajna utrnulost oralne sluznice, pospanost, opća slabost, smanjena stopa psihomotorne reakcije; u djece je moguć paradoksalan razvoj nesanice, razdražljivosti i euforije.

Rijetko: vrtoglavica, glavobolja, suha usta, mučnina, fotoosjetljivost, pareza smještaja, poremećena koordinacija pokreta, drhtanje.

kontraindikacije

Trudnoća i dojenje

posebne upute

Difenhidramin se koristi s oprezom tijekom trudnoće i dojenja..

Tijekom razdoblja liječenja ne smije se izlagati suncu, treba izbjegavati alkohol.

Utjecaj na sposobnost upravljanja vozilima i upravljačkim mehanizmima

Koristi se s oprezom u bolesnika uključenih u potencijalno opasne aktivnosti koje zahtijevaju pojačanu pažnju i brze psihomotorne reakcije..

Interakcija lijekova

Istodobnom primjenom pojačava se djelovanje etanola i lijekova koji deprimiraju središnji živčani sustav.

Istodobnom primjenom MAO inhibitora pojačava se antiholinergička aktivnost difenhidramina.

Antagonistička interakcija primjećuje se zajedničkim imenovanjem psihostimulansima.

Smanjuje učinkovitost apomorfina kao emetika u liječenju trovanja. Pojačava antikolinergičke učinke lijekova s ​​antiholinergičkim djelovanjem.

Difenhidramin - upute za uporabu, oblik otpuštanja, indikacije, predoziranje, nuspojave i analozi

Za zaustavljanje napada alergija, edema, Diphenhidramine se koristi u tabletama ili injekcijama. Ovaj lijek uzrokuje pospanost, dakle, ima ograničenja u njegovoj uporabi. Njegova je primjena uobičajena u složenoj terapiji s drugim lijekovima, koji zajedno daju uspješan rezultat liječenja. Pročitajte upute za uporabu lijeka.

Što je difenhidramin

Prema prihvaćenoj medicinskoj klasifikaciji, difenhidramin pripada blokatorima histaminskih receptora i antialergijskim lijekovima. Djelatna tvar pripravka je difenhidramin hidroklorid, koji djeluje na središnji živčani sustav, inhibirajući histamin i kolinergičke strukture s moždanim receptorima. Zbog ovog učinka uklanja se grč glatkih mišića, dolazi do olakšanja stanja osobe s alergijama.

Sastav i oblik ispuštanja

Glavni oblici oslobađanja lijeka su otopina za ubrizgavanje i tablete. Prvi se može uzimati oralno ili unositi u oči. Pored toga, proizvode se rektalni čepići na bazi aktivnog sastojka. Sastav i opis pripravaka navedeni su u tablici:

Bijela pločasta cilindrična boja s gredicom i rizikom

Koncentracija difenhidramina, mg

30, 50 ili 100 po 1 kom / 20 za djecu

Pročišćena voda za injekcije

Stearinska kiselina, krumpirov škrob, koloidni silicijev dioksid, laktoza

Ampule od 1 ml, 10 kom. u pakiranju s uputama za uporabu

Blisteri ili trake od 6 ili 10 kom., Pakovanja po jedan blister

Fizikalno-kemijska svojstva difenhidramina

Lijek se odnosi na blokatore histaminskih receptora u mozgu. Zbog toga, difenhidramin ublažava grč glatkih mišića, smanjuje propusnost kapilara, slabi intenzitet alergijskih reakcija. Aktivno djelujuća tvar pripravka lokalnog anestetičkog lijeka ima antiemetičko djelovanje, sedativni učinak, hipnotički učinak.

Lijek uzrokuje lokalnu anesteziju, koja se očituje u kratkotrajnom osjećaju ukočenosti oralne sluznice, ima antispazmodički učinak. Difenhidramin je učinkovitiji u slučaju bronhospazma uzrokovanog liberalizatorima histamina (morfij), manje - u slučaju alergijskog tipa. Lijek je neučinkovit protiv bronhijalne astme, može se kombinirati s bronhodilatatorima (teofilin, efedrin).

Difenhidramin antagonizira učinak histamina, povećava krvni tlak. U bolesnika s nedostatkom volumena krvotoka, parenteralna primjena difenhidramina može uzrokovati pad tlaka i povećanje hipotenzije zbog djelovanja blokiranja ganglija. S lokalnim oštećenjem mozga i epilepsijom, lijek može aktivirati epileptičke pražnjenje i izazvati napad epilepsije.

Lijek počinje djelovati za nekoliko minuta, njegov učinak traje do 12 sati. Difenhidramin se veže za proteine ​​plazme za 98%, metabolizira se u jetri, plućima i bubrezima, izlučuje bubrezima, majčinim mlijekom u obliku konjugiranih metabolita s glukuronskom kiselinom. Djelatna tvar pripravka prodire kroz krvno-moždanu barijeru, količina u tragovima nalazi se u majčinom mlijeku.

Indikacije za uporabu

Upute za uporabu otopine i tableta difenhidramina navode sljedeće indikacije za uporabu:

  • složena terapija anafilaktičkih i anafilaktoidnih reakcija;
  • Quinckeov edem, sedacija (priprema za intervenciju);
  • bolest u serumu;
  • akutna alergijska stanja;
  • liječenje urtikarije, sijene groznice, angioneurotskog edema tkiva;
  • alergijski konjuktivitis;
  • poremećaji spavanja, korea, povraćanje trudnica;
  • morska, zračna bolest, Menierov sindrom;
  • alergija na lijekove, liječenje trovanja;
  • akutni iridociklitis;
  • radijacijska bolest;
  • alergijske očne bolesti, konjuktivitis.

Doziranje i primjena

Ovisno o obliku otpuštanja difenhidramina, razlikuje se način njegove uporabe i režim doziranja. Dakle, tablete se uzimaju oralno, imaju doziranje za djecu i odrasle, tijek primjene ovisi o vrsti bolesti i ozbiljnosti njezina tijeka. Otopina ima širi spektar primjene - daje se intramuskularno, intravenski, koristi se u obliku kapi i oralno.

U ampulama

Injekcije difenhidramina daju se intramuskularno (50-250 mg) ili intravenozno ukapavajuće (20-50 mg), za odrasle i djecu starije od 14 godina, doza je 1-5 ml otopine 1-3 puta dnevno, maksimalno 200 mg može se primijeniti dnevno. Djeca u dobi od 7-12 mjeseci propisuju se 0,3-0,5 ml, 1-3 godine - 0,5-1 ml, 4-6 godina - 1-1,5 ml, 7-14 godina - 1,5-3 ml svakih 6-8 sati. Točno doziranje određuje liječnik, samostalno davanje injekcija je nepoželjno.

U tabletama

Za odrasle se tablete Diphenhidramine uzimaju u količini od 30-50 mg 1-3 puta dnevno tijekom 10-15 dana. Jednokratna doza za djecu mlađu od 2-5 mg, dijete od 2-5 godina trebalo bi primiti 5-15 mg, 6-12 godina - 15-30 mg. Difenhidramin se koristi kao tableta za spavanje 50 mg prije spavanja. Nemoguće je prekoračiti dozu koju je propisao liječnik zbog povećane vjerojatnosti rizika od negativnih reakcija. Tablete se isperu vodom, uzimaju se bez obzira na obrok.

svijeće

Pod nazivom "Difenhidramin" supozitoriji nisu dostupni, ali postoje čepići za rektalnu upotrebu koji sadrže analgin i difenhidramin, na primjer, Analdim. Koriste se kao anestetik nakon klistira za čišćenje, ubrizgavaju se u rektum dva puta dnevno. Djeca od 1-4 godine propisuju jedan supozitorij, odrasli - 1-3 čepića. Što je mlađa dob djeteta, treba primijeniti nižu koncentraciju aktivnih tvari. Tijek liječenja traje 1-4 dana.

Kapi

Za uporabu u oftalmologiji ili alergologiji propisane su kapljice difenhidramina. Za to se 0,2–0,5% u 2% -tnoj otopini borne kiseline ukapava 1-2 kapi 3-5 puta dnevno u konjunktivnu vrećicu radi ublažavanja alergijskih reakcija. Otopina se može davati intranazalno, za uklanjanje simptoma alergijskog rinitisa i sinusitisa - 0,05 ml lijeka u svakoj nosnici nekoliko puta / dnevno. Tijek liječenja određuje dežurni liječnik, on također propisuje točnu dozu lijeka.

posebne upute

Kada proučavate pravila o uporabi difenhidramina s antihistaminskim djelovanjem, obratite pozornost na posebne upute u uputama:

  • tijekom razdoblja liječenja, suzdržite se od upravljanja vozilima i opasnim mehanizmima jer lijek izaziva hipnotički učinak, smanjuje brzinu psihomotornih reakcija i koncentraciju;
  • tijekom terapije, izbjegavajte dugotrajno izlaganje suncu zbog pojave fotosenzibilizacije;
  • uporaba sredstva kao antiemetičkog učinka može komplicirati dijagnozu upala slijepog crijeva i prepoznavanje simptoma predoziranja drugih lijekova.

Difenhidramin tijekom trudnoće

Liječnici propisuju lijek s oprezom tijekom trudnoće i dojenja, jer difenhidramin može izazvati negativne posljedice za razvoj djeteta. Prije uzimanja liječnik treba procijeniti korist za majku nad rizikom za plod, a ako je veći, propisati lijek. Kada dojite, difenhidramin prelazi u majčino mlijeko, može izazvati sedativni učinak u novorođenčadi ili povećati razdražljivost. Uz dojenje, lijekovi su kontraindicirani.

Difenhidramin za djecu

Ne možete koristiti Difenhidramin za djecu bez savjeta liječnika i razmotriti svaki slučaj pojedinačno, odrediti težinu bolesti i indikacije za uporabu. Uporaba otopine za parenteralnu primjenu i injekcije kontraindicirana je u dobi do sedam mjeseci, tablete za oralnu primjenu - do šest godina. Pažljivo pazite na dijete kako bi se izbjegao rizik od negativnih nuspojava i pretjeranog uzbuđenja.

Kompatibilnost s alkoholom

Prema istraživanjima, lijekovi pojačavaju inhibitorni učinak etanola na središnji živčani sustav, pa bi se tijekom terapije lijekovima trebalo cijelo vrijeme odbaciti alkoholna terapija i pića koja sadrže alkohol. Kombinacija lijeka s alkoholom negativno utječe na jetru, uzrokujući rizik od predoziranja lijekom i trovanja alkoholnim metabolitima.

Interakcija lijekova

Prije imenovanja difenhidramina u kombiniranoj terapiji s drugim lijekovima, potrebno je proučiti interakciju lijeka:

  • pojačava učinak lijekova koji inhibiraju živčani sustav;
  • inhibitori monoamin oksidaze povećavaju antikolinergičku aktivnost difenhidramina;
  • psihostimulansi izazivaju antagonističku interakciju;
  • pojačava antikolinergičke učinke lijekova s ​​m-antiholinergičkim djelovanjem;
  • ne možete kombinirati lijek s sredstvima koja sadrže difenilhidramin hidroklorid, čak i za lokalne svrhe (gelovi, kreme, masti), zbog mogućnosti predoziranja;
  • triciklički antidepresivi mogu dovesti do povećanog intraokularnog tlaka kod glaukoma i pojačati antiholinergički učinak lijeka.

Nuspojave

U pozadini uporabe lijeka iz sustava i organa ljudskog tijela, mogu se razviti takve nuspojave kao:

  • pospanost, slabost, poremećena koordinacija pokreta;
  • tremor, vrtoglavica, razdražljivost, euforija;
  • uznemirenost, nesanica, suha sluznica usta, nosa;
  • anemija, smanjeni tlak, tahikardija;
  • kršenje mokrenja, urtikarija;
  • alergijske reakcije, fotoosjetljivost;
  • kožni osip, svrbež.

Upute za uporabu injekcija difenhidramina u ampulama

Lytic mix

Litička smjesa je otopina u kojoj se koriste analgin, papaverin i difenhidramin. Koristi se kao sredstvo za snižavanje temperature, uvelike olakšava imunološki odgovor na podražaj i snižava temperaturu..
Ima protuupalno i antikonvulzivno djelovanje, jer se može smatrati da ova smjesa djeluje ne samo na virusne bolesti, već i na bakteriološke bolesti.

Injekciju ličke mješavine propisuje i provodi samo osoba koja ima iskustvo injekcije ili srednje medicinsko obrazovanje i više. Međutim, ako nemate priliku pričekati liječnika - temperatura raste, počinju konvulzije ili dijete onesvijesti, tada morate pribjeći ovom postupku.

Smjesa zahtijeva:

Svi lijekovi su u ampulama, već sadrže vodu za injekcije. Analginum u smjesi djeluje kao lijek protiv same temperature, papaverin kao antispazmodik, sprječava nastanak konvulzija. Difenhidramin je uključen kao sedativ i antialergen kako bi se isključila mogućnost razvoja komplikacija lijeka protiv temperature.

Za injekciju su također potrebne 70% medicinske maramice za alkohol ili alkohol za rukovanje ampulama i štrcaljkom. Prije ubrizgavanja otopine, pažljivo tretirajte ampule i mjesto na kojem ćete staviti injekciju.
Ako nemate na raspolaganju dezinficijensa, možete koristiti obični sapun.

Dvije trećine igala umetnuta je u vanjski gornji kvadrat stražnjice, okomito na kožu. Pazite da u štrcaljki nema zraka i nikada ne dodirujte iglu prljavim rukama..

farmakološki učinak

Bloker H1 histaminskih receptora prve generacije. Učinak na središnji živčani sustav posljedica je blokade H3 histaminskih receptora u mozgu i inhibicije središnjih kolinergičkih struktura. Ublažava grč glatkih mišića (neposredni učinak), smanjuje propusnost kapilara, sprječava i slabi alergijske reakcije, ima lokalni anestetik, sedativne učinke, umjereno blokira kolinergičke receptore vegetativnih ganglija i ima hipnotički učinak. Antagonizam s histaminom očituje se u većoj mjeri u odnosu na lokalne vaskularne reakcije u upali i alergijama nego kod sistemskih, tj. snižavanje krvnog tlaka. Međutim, uz parenteralnu primjenu bolesnicima s manjkom volumena u cirkulirajućem krvnom volumenu, moguće je smanjenje krvnog tlaka i porast postojeće hipotenzije zbog djelovanja blokiranja gangliona. Kod ljudi s lokalnim oštećenjem mozga i epilepsijom, aktivira (čak i u malim dozama) epileptičke pražnjenje na EEG-u i može pokrenuti epileptički napad.

Radnja se razvija u roku od nekoliko minuta, trajanje - do 12 sati.

Imajte na umu ograničenja

Kao i bilo koji lijek, i lijek "Diphenhidramine" ima svoje kontraindikacije. Ne koristi se ako postoji alergija na glavnu aktivnu tvar. Zabranjeno je koristiti lijek za epilepsiju, adenom prostate, glaukom zatvaranja kuta. Ako postoji sumnja na stenozu vrata mokraćnog mjehura ili probavnog trakta, tada je prije upotrebe lijekova potrebno provesti anketu. Prilikom propisivanja lijeka liječnik može dati individualne preporuke, u vezi s kojima će biti potrebno zamijeniti lijek alternativnim. Ne koristite Diphenhidramine sami. Zbog činjenice da se lijek ne prodaje bez recepta, najvjerojatnije nećete uspjeti. Oni prodajni objekti, internetske ljekarne i tajne baze koje ovaj lijek nude u slobodnoj prodaji bave se ilegalnim radnjama i mogu vam prodati lažnu.

Kontraindikacije i nuspojave

Jedina kontraindikacija difenhidramina je preosjetljivost na antihistaminike i problemi s dišnim sustavom, na primjer, suha sluznica i zadebljanje ispljuvka

Moguće pogoršanje nuspojava.
S oprezom dajte lijek za kongestivni bronhitis i gripu.

Bočna svojstva uključuju:

  • pospanost;
  • Suhoća na sluznici usta;
  • Vrtoglavica;
  • obamrlost;
  • Mučnina ili povraćanje;
  • Mišićna slabost, odgođen odgovor.

Pospanost nije samo nuspojava. Lijek ima sedativni učinak, kao sedativ. Slabost, vrtoglavica i odgođena reakcija odgovor su na inhibiciju funkcioniranja vegetativnih jezgara. Glavobolja i jaka vrtoglavica simptomi su preosjetljivosti na lijek, pa se ako se pojave, trebate posavjetovati s liječnikom.

Povećana doza dovodi do porasta nuspojava lijeka, poput depresije CNS-a, iz kojih se razvijaju depresija respiratornog centra i koma..
Prije kupnje lijeka u kućnoj ljekarni preporučljivo je konzultirati pedijatra - je li moguće da ga dijete koristi.

Difenhidramin je antialergijsko farmakološko sredstvo koje djeluje na principu blokiranja rada histaminskih H1 receptora. Ovaj lijek se široko koristi u medicini posljednjih nekoliko desetljeća..

Difenhidramin se izrađuje u obliku otopine za injekciju intravenski i intramuskularno, stavlja se u ampule, kao i u obliku tableta za oralnu primjenu. Difenhidramin djeluje kao glavni aktivni sastojak ovog lijeka. Jedan mililitar lijeka sadrži 10 miligrama ove tvari (1 posto). Difenhidramin je dostupan u ampulama od 1 mililitara.

Interakcija lijekova

Pojačava djelovanje etanola i lijekova (lijekova) koji inhibiraju središnji živčani sustav.

Inhibitori monoamin oksidaze (MAO) pojačavaju antiholinergičku aktivnost difenhidramina.

Svaki lijek ima određene indikacije za uporabu. Često lijekove koriste pacijenti bez medicinskog sudjelovanja. Često takvi slučajevi rezultiraju komplikacijama i dodavanjem dodatnih neugodnih simptoma

Zato je toliko važno konzultirati se s liječnikom radi terapije i dobiti individualne preporuke

Današnji članak upoznat će vas s lijekom koji se zove Diphenhidramine. O tome što pomaže i u kojim je situacijama njegova upotreba potrebna, saznajte dalje. Također je vrijedno spomenuti kompatibilnost ovog lijeka s drugim sredstvima..

Predoziranje i mogući nuspojave

Uz predoziranje difenhidraminom može doći do ekscitacije ili, obrnuto, inhibicije živčanog sustava. Taj je učinak posebno izražen kod djece. Pored toga, mogu se pojaviti suha usta, prošireni zjenice i problemi s funkcioniranjem probavnog sustava..

U slučaju da prelazi količinu primijenjenog lijeka, potrebno je ukloniti simptomatske manifestacije. U procesu uklanjanja učinaka predoziranja difenhidraminom, upotreba analeptika i adrenalina strogo je zabranjena.

Na živčani sustav pri korištenju Diphenhidramina mogu se pojaviti sljedeće štetne reakcije: umor i pospanost, nekoordinacija pokreta, poremećaj spavanja, smanjenje brzine mentalnih i motoričkih reakcija, stalna razdražljivost, drhtanje udova.

Srce i krvne žile često reagiraju na sljedeći način: povećani otkucaji srca, pad krvnog tlaka, razvoj ekstrasystole.

Postoji i vjerojatnost razvoja takvih alergijskih reakcija kao što su: svrbež i osip na koži, stanje, pojava urtikarije.

Na dijelu organa koji sudjeluju u hematopoezi mogu se pojaviti takve nuspojave: trombocitopenija, anemija, kao i razvoj agranulocitoze.

Uz to, uporaba difenhidramina u nekih bolesnika može uzrokovati probleme s mokrenjem.

Bijela groznica

U medicini se vrlo često koristi kombinacija "Analgin" i "Difenhidramin". Od temperature se takav alat smatra najučinkovitijim. Također, antispazmodik se nužno dodaje ovom sastavu. Unatoč činjenici da difenhidramin ima opuštajući učinak glatkih mišića, to nije dovoljno. Radnja je rezultat njegovih sastavnih dijelova:

  • "Analgin" smanjuje tjelesnu temperaturu, ima analgetski učinak;
  • "Difenhidramin" uklanja mogućnost alergija, umiruje i opušta;
  • "No-Shpa" ili bilo koji drugi antispazmodik utječe na mišiće i krvne žile, normalizirajući njihov rad, oslobađajući stres.

Pripravci "Analgin" i "Difenhidramin" za temperaturu potrebni su kada su drugi antipiretičari nemoćni. U takvim situacijama čovjekovi udovi često postaju hladniji: ruke i noge. Prehlada se može pojaviti rjeđe. Razina termometra prelazi granice od 38-39 stupnjeva, dok nastavlja rasti, usprkos upotrebi antipiretskih lijekova. Kako napraviti injekciju "Diphenhidramine" s "Analgin"? Doziranje svakog lijeka određuje se prema dobi pacijenta..

  • Odraslim se daje ne više od 100 miligrama difenhidramin i jedan gram Analgina po injekciji..
  • Pripravci "Analgin", "Difenhidramin" propisuju se djetetu u skladu s dobi. Dnevna količina lijekova izračunava se prema formuli 10 mg "Analgin" + 0,41 mg "Difenhidramin" po kilogramu tjelesne težine.

DIMEDROL Dimedrolum

Antihistamin izravnog djelovanja (blokator histaminskih receptora) s antialergijskim djelovanjem, sposobnošću izazivanja lokalnog anestetika, sedativa, hipnotičkog, antispazmodičnog, antiemetičkog učinka. Difenhidramin umjereno blokira n-kolinergičke sustave autonomnih čvorova, povećava ekscitabilnost perifernih kolinergičnih i adrenoreaktivnih sustava tijela i ima središnji holinolitički učinak. Pod utjecajem miotropnog učinka dimerola, glatki mišići unutarnjih organa se opuštaju. Slabeći učinak bradikinina i drugih histaminskih tvari, lijek smanjuje propusnost krvnih žila (kapilara), uklanja edem tkiva i ima protuupalni učinak.
Indikacije za uporabu: alergijske bolesti i stanja (anafilaktički šok, urtikarija, sijena groznica, alergijski konjuktivitis, Quinckeov edem, alergijske reakcije na lijekove, bronhijalna astma); capillarotoxicosis; manja koreja i drugi oblici reume; peptički ulkus želuca i dvanaesnika; radijacijska bolest; pokretna bolest i visinska bolest; kao sedativ i hipnotik; u kirurškoj praksi - za sedaciju; u otorinolaringologiji - za lokalnu anesteziju.
Oblik za puštanje: prah; tablete od 0,02 i 0,05 g u pakiranju od 10 komada; ampule od 1 ml 1% otopine u pakiranju od 10 ampula; svijeće od 0,01 g (za djecu).
Difenhidramin se daje oralno, intramuskularno, intravenski, subkutano, u obliku kapi za oči, intrarektalno..
Najveće pojedinačne i dnevne doze difenhidramin su sljedeće <суточные дозы указаны в скобках): детям до 6 мес — 0,002 г (0,006 г), от 6 мес до 1 года — 0,005 г (0,015 г), от 1 года до 3 лет -0,01 г (0,03 г), 3-4 лет -0,015 г (0,045 г), 5-6 лет- 0,02 г (0,06 г), 7-9 лет -0,03 г (0,09 г), 10-14 лет -0,04 г (0,1 г). Внутрь димедрол принимают 1-3 раза в день после еды. Свечи с димедролом вводят в прямую кишку 1-2 раза в день. Детям 3-4 лет назначают свечи, содержащие 0,01 г димедрола, детям 5-8 лет -0,02 г, 9-14 лет -0,03 г. Курс лечения при энтеральном введении препарата составляет от 2-3 до 10-15 дней.
Intramuskularno, 1% otopina difenhidramina daje se 1-2 puta dnevno u sljedećim pojedinačnim dozama: za djecu mlađu od 1 godine - 0,1-0,5 ml, od 1 godine do 5 godina - 0,5-1 ml, od 3 do 7 godina - 1-1,5 ml, od 7 do 14 godina - 1,5-3 ml. Tijek liječenja je 10-20 dana.
Intravenski se 1% -tna otopina difenhidramina primjenjuje polako (unutar 3-5 minuta) u istim dozama kao i intramuskularno, ali potrebna količina lijeka prvo se razrijedi u 10-15 ml izotonične otopine natrijevog klorida..
Pod kožu se difenhidramin ne daje, budući da se istodobno. na mjestu ubrizgavanja dolazi do značajne iritacije tkiva.
Koriste se i kapi za oči - 0,2-0,5% otopina difenhidramina u destiliranoj vodi.
Moguće nuspojave: ako se uzima oralno - otečenost oralne sluznice, suha usta, mučnina

Uz bilo koju metodu primjene, štetne reakcije poput glavobolje, vrtoglavice, pospanosti, opće slabosti nisu isključene, Nakon prekida lijeka ili nakon smanjenja doze ti fenomeni nestaju.
Kontraindikacije: za bolesti jetre i bubrega, difenhidramin treba koristiti oprezno. Zbog činjenice da difenhidramin daje imunosupresivni učinak, ima psihotropni učinak, neprimjereno ga je propisivati ​​novorođenčadi i djeci 1. godine života.
Rp.: Tab

Dimedroli 0,02 N. 10
D. S. Vs tablete 3 puta dnevno nakon jela (dijete od 10 godina)
Rp.: Sol. Dimedroli 1 ° / oko 1 ml
D. t. d. N. 10 u ampuli.
S. Intramuskularno, 1 ml 2 puta dnevno - ujutro i navečer (dijete 8 godina)
Rp.: Sol. Dimedroli 1% 1 ml
D. t. d. N. 10 u ampuli.
S. Sadržaj 2 ampule (2 ml) se razrjeđuje u 15 ml sterilne izotonične otopine natrijevog klorida i cjelokupna količina se daje intravenski polako 1 put dnevno (dijete u dobi od 10 godina)
Rp.: Sol. Dimedroli 0,2% 10 ml
D. S. Kapi za oči: ukapati u svako oko 2 kapi 4 puta dnevno (dijete 6 godina)

difenhidramin

Blokira histamin H1 receptore. Antialergijski lijek

Otopina za davanje i / v / m je prozirna, bezbojna.

1 ml - ampule (10) - paketi od kartona.

farmakološki učinak

Blokator histaminskih receptora prve generacije. Učinak na središnji živčani sustav posljedica je blokade H3-histaminskih receptora u mozgu i inhibicije središnjih kolinergičkih struktura.

Ublažava grč glatkih mišića (neposredni učinak), smanjuje propusnost kapilara, sprječava i slabi alergijske reakcije, ima lokalni anestetik, antiemetičke, sedativne učinke, umjereno blokira kolinergičke receptore autonomnih ganglija i ima hipnotički učinak.

Antagonizam s histaminom očituje se u većoj mjeri u odnosu na lokalne vaskularne reakcije u upali i alergijama nego kod sistemskih, tj. snižavanje krvnog tlaka. Međutim, uz parenteralno davanje pacijentima s manjkom volumena u cirkulirajućem krvnom volumenu, moguće je smanjenje krvnog tlaka i porast postojeće hipotenzije zbog djelovanja blokirajućih ganglija.

Radnja se razvija u roku od nekoliko minuta, trajanje - do 12 sati.

farmakokinetika

Komunikacija s proteinima plazme - 98-99%. Prodire kroz krvno-moždanu barijeru. Metabolizira se uglavnom u jetri, djelomično u plućima i bubrezima. Iz tkiva se uklanja nakon 6 sati, polu-život je 4-10 sati.

Za nekoliko dana potpuno se izlučuje bubrezima u obliku metabolita konjugiranih s glukuronskom kiselinom.

Značajne količine izlučuju se u mlijeko i mogu izazvati sedativni učinak u dojenčadi (može se primijetiti paradoksalna reakcija karakterizirana pretjeranom ekscitabilnošću).

indikacije

- anafilaktičke i anafilaktoidne reakcije (u složenoj terapiji);

- druga akutna alergijska stanja (u složenoj terapiji i u slučajevima kada je uporaba oblika tableta nemoguća).

Doziranje

Za odrasle i djecu starije od 14 godina IV ili IM 1-5 ml (10-50 mg) 1% otopina (10 mg / ml) 1-3 puta dnevno; maksimalna dnevna doza - 200 mg.

Za djecu od 7 mjeseci do 12 mjeseci, 0,3-0,5 ml (3-5 mg), 1 godinu do 3 godine, 0,5-1 ml (5-10 mg), 4 do 6 godina, 1-1,5 ml (10-15 mg), od 7 do 14 godina, 1,5-3 ml (15-30 mg), ako je potrebno, svakih 6-8 sati.

Hematopoetski organi: hemolitična anemija, trombocitopenija, agranulocitoza.

Alergijske reakcije: urtikarija, fotoosjetljivost, osip na koži, svrbež.

Uvjeti skladištenja

Lijek treba čuvati na tamnom mjestu, van dohvata djece, na temperaturi koja ne prelazi 30 ° C..

Rok trajanja 5 godina.

Ne koristiti nakon isteka roka valjanosti.

Pronašli ste grešku? Odaberite ga i pritisnite Ctrl + Enter.

Difenhidramin s drugim lijekovima

Kao što je postalo poznato, lijek se često koristi s "Analgin". Također se kombinira s drugim antipireticima: Paracetamol, Ibuprofen. Ali takva se kombinacija koristi rjeđe. Pa, "difenhidramin" se kombinira s antispazmodicima: "No-Shpo", "Drotaverin", "Papaverin" i tako dalje. Dopušteno je koristiti antihistaminik sa sorbentima, antivirusnim, protuupalnim spojevima i antibioticima. Sljedeće vrste kombinacija razmatraju se odvojeno..

  1. Lijek povećava učinkovitost lijekova koji utječu na rad središnjeg živčanog sustava.
  2. Sredstva koja inhibiraju monoamin oksidazu mogu pojačati maglu i sedativni učinak lijeka.
  3. Primjena psihostimulansa izaziva antagonističku interakciju.
  4. "Difenhidramin" smanjuje učinak lijekova koji se koriste u trovanju kako bi dobili emetičke porive.

Ako koristite bilo koje lijekove za srce, tablete za spavanje, sredstva za smirenje, opojne droge, tada bi mogućnost kombinacije s difenhidraminom trebalo razmotriti pojedinačno..

Princip rada

U središtu djelovanja difenhidramina nalazi se njegova sposobnost blokiranja H1-histaminskih receptora i m-holinergičkih receptora u mozgu. Kao rezultat toga, smanjuje se vjerojatnost grčeva u glatkim mišićima koji se pojavljuju na pozadini djelovanja histamina, isključuje se edem tkiva, povećava se opća propusnost kapilara, a svrbež i oticanje se uklanjaju. Također, lijek je u stanju djelovati kao anestetik i sedativ s izraženim hipnotičkim učinkom..

Osim toga, alat ima određeni učinak na žile u slučaju alergijskih i upalnih reakcija, što pomaže snižavanju krvnog tlaka. Istodobno, upotreba ovog lijeka od pacijenata s malim volumenom krvi u krvožilnom sustavu, postoji mogućnost povećanja simptomatskih manifestacija arterijske hipotenzije.

U bolesnika s djelomičnim oštećenjem mozga i epileptičkim napadima, čak i kad se koriste niske doze lijeka, primjećuju se epileptični iscjedaci koji mogu uzrokovati epileptičke napade.

Difenhidramin ima bioraspoloživost od 50 posto. Najveća koncentracija lijeka u tijelu, ovisno o individualnim karakteristikama pacijenta, postiže se 20-50 minuta nakon injekcije. Najveća koncentracija aktivne tvari određena je u tkivima pluća, bubrega, jetre i slezine. Lijek ima povezanost s proteinima plazme na razini 98-99 posto. Difenhidramin je u stanju prijeći krvno-moždanu barijeru.

Lijek se uglavnom metabolizira u stanicama jetre, kao i djelomično u bubrezima i plućima osobe. Razdoblje izlučivanja iz tkiva unutarnjih organa je 6 sati. Poluvrijeme života je 4 do 10 sati.

Nakon jednog dana lijek se potpuno izlučuje putem bubrega u obliku metabolita koji su konjugirani na glukuronsku kiselinu. Dosta značajan dio aktivne tvari lijeka izlučuje se kroz majčino mlijeko, što može imati izražen sedativni učinak na dijete ili, obrnuto, suprotnu reakciju u obliku pretjerane prekomjerne uzbudljivosti.

Liječenje alergija

Ako pitate nekoga: "Difenhidramin što pomaže?", Najvjerojatniji odgovor će biti: od alergija. Doista, u početku je ovaj lijek cijenjen zbog svojih antihistaminskih sposobnosti. Lijek je u stanju ukloniti čak i tešku alergijsku reakciju. Koristi se kod netolerancije na određene proizvode (alergije na hranu). Dodijelite "difenhidramin" kada se pojavila neočekivana reakcija na lijek. Često je toliko jaka da se osoba promijeni u nekoliko sekundi: pojavi se oteklina, lice pocrveni, diše i govor je otežan. Primjena "Difenhidramina" u takvim je situacijama razumna i prikladna. Lijek blokira histaminske receptore, smanjuje ozbiljnost upalnog procesa, uklanja oticanje. Maksimalni učinak se javlja za nekoliko minuta i traje 12 sati.

Doziranje lijeka uvijek se postavlja pojedinačno. Za odrasle pacijente pojedinačno je od 1 do 5 mililitara otopine. Za kronične alergije preporučuje se upotreba minimalne doze. Akutna reakcija zahtijeva uvođenje maksimalne količine lijeka. Tablete propisuju liječnici u količini od ½-1 tablete. Učestalost upotrebe je 1-3 puta dnevno. Trajanje prijema ne smije biti duže od dva tjedna.